Wymarzone ogrody

Oświetlenie RGB/DMX

System barwny RGB jest jednym z modeli przestrzeni barw, czyli umownego zapisu obserwowanych kolorów. Jego nazwa wywodzi się od pierwszych liter angielskich nazw barw podstawowych, czyli: R – Red – czerwony, G – Green – zielony oraz B – Blue – niebieski. Jest to model barwny używany do generowania barw poprzez urządzenia projekcyjne, czyli generujące światło. Pierwotnie wymyślony został do analogowych urządzeń wyświetlających, lecz w dzisiejszym świecie na dobre zadomowił się w urządzeniach cyfrowych. Korzystają z niego telewizory i monitory LCD, projektory, aparaty cyfrowe, wyświetlacze telefonów i innych urządzeń oraz sterowniki oświetlenia RGB. System ten w dużej mierze bazuje na niedoskonałości ludzkiego wzroku, pozwalając dzięki mieszaniu różnych wartości poszczególnych składowych kolorów podstawowych na uzyskanie wrażenia wyświetlania innej barwy niż podstawowe składowe.

 

DMX to obsługiwany z poziomu konsoli realizatora standard cyfrowego sygnału komunikacyjnego, sterującego oświetleniem estradowym i teatralnym – reflektorami, głowami, blenderami, stroboskopami, skanerami itp., ale także maszynami do dymu, a nawet urządzeniami do wyrzucania konfetti. Został on opracowany przez Amerykański Instytut Technik Scenicznych (USITT), który w 1986 roku wprowadził jednolity standard komunikacji konsolety z dimerami (ściemniaczami), co pozwoliło zredukować niezbędne sterowniki do kontroli urządzeń, a po modernizacji w 1990 roku otrzymał finalną nazwę DMX512.

System DMX składa się ze sterownika (nadajnika), urządzeń świetlnych (odbiorników) i okablowania. Urządzenia połączone są w łańcuch zwany „Daisy Chain” - ze sterownikiem na początku i terminatorem (rezystorem) na końcu. Sterowanie urządzeń odbywa się poprzez ustalenie adresów DMX.