Wymarzone ogrody

NAWADNIANIE

Ogród ma służyć nam jako miejsce wyciszenia, relaksu i odpoczynku. Przy jego projektowaniu wiemy że ma łączyć w swoim wystroju  funkcjonalność i jednocześnie zachwycać wyglądem. Ogród ma określone funkcje: reprezentacyjną, rekreacyjną i wypoczynkową. Aby ogród wzbudzał podziw swoim wyglądem, muszą być dobrane odpowiednie rośliny, a żeby były w stanie tam przetrwać, powinny posiadać system nawadniający. Warto zainwestować w taki zraszacz, ponieważ oszczędzamy wtedy do 50% mniej wody niż przy ręcznym podlewaniu i jest to mniej pracochłonne.
Największy niedobór wody jest w okresach letnich. Już nie chodzi tylko o te upały które sprawiają ze kwiaty usychają i brak deszczu, czasami bywa tak, że gleba jest tak wysuszona, że utrudnia przenikanie wody do korzeni roślin.

irrgation-1

irrigation-2

Systemy nawadniający jest to rozprowadzona pod powierzchnią gruntu sieć rur, uzbrojona w elementy zraszające oraz elektrozawory. Całości dopełnia sterownik, który steruje pracą systemu nawadniającego bez ingerencji człowieka, uwzględniając poziom opadu przy pomocy czujnika opadu, co skutkuje w przypadku deszczu wyłączeniem systemu. Dobór instalacji zależy od nawadnianej ziemi. Typy lekkie mają lepszą przepuszczalność niż gleby ciężkie. Należy też wziąć pod uwagę prędkość wiązania wody w ziemi oraz głębokość na jaką będziemy nawadniać. Jeżeli zraszacze będą odpowiednio dobrane, nie będziemy musieli się już martwić o rośliny w naszym ogrodzie.

System automatycznego nawadniania można założyć w każdym ogrodzie.  Prawidłowo wykonany i zaprogramowany system automatycznego nawadniania działa niezawodnie, podlewa cały obszar z zadaną intensywnością i nie wymaga zachodu. Projektując system nawadniania, należy najpierw  wziąć pod uwagę ile wody w danym czasie i przy zapewnionym stabilnym ciśnieniu mamy do dyspozycji. Trzeba określić teren zasięgu zraszania i naszkicować poszczególne elementy ogrodu. Przy rozmieszczaniu urządzeń nawadniających trzeba wziąć pod uwagę rośliny o różnych wymaganiach wodnych, do każdej sekcji ogrodu należy dobrać odpowiedni system, zraszacz, mikrozraszacz lub linie kroplujące, ponieważ różnią się one polem działania i wydajnością wody.  Na końcu układamy przewody. Wykopanie wąskich rowów w trawniku w celu ułożenia rur doprowadzających wodę do zraszaczy nie oznacza jego zniszczenia. Na zimę spuszczamy wodę z instalacji więc głębokość jej ułożenia jest sprawą drugoplanową, jednak przy zakładaniu nowej instalacji proponuję  głębokość 30 cm. Niektóre elementy instalacji można wysypać żwirem. 

5

Sieć nawadniającą trzeba przygotować także na przygruntowe przymrozki. W okresie zimy należy opróżnić sieć nawadniającą. Można to zrobić urządzeniem którym po prostu przedmuchujemy rury sprężonym powietrzem. Innym sposobem jest normalne spuszczenie wody. Mrozoodporne zraszacze i dysze są dostępne na rynku, jednak na razie rzadko się je stosuje. Projektowanie ogrodu nie obędzie się bez umieszczenia w nim systemu nawadniającego. Zalety automatycznego nawadniania są już powszechnie znane, nie dość, że pielęgnacja ogrodu zabiera znacznie mniej czasu, to trawnik jest zawsze zielony i kwiaty na tarasie nie więdną nawet w upał, a i my jesteśmy zadowoleni.

allegroebay